Syd- og Sønderjylland

Velkommen til Europabevægelsen i Region Syd- og Sønderjylland.

Vi er en tværpolitisk græsrodsbevægelse, der arbejder for samarbejdet i Europa med udgangspunkt i EU og Europarådet.

Da vi går ind for fuldstændig dansk deltagelse i EU, er målet for vores arbejde at få afskaffet de danske forbehold.

Dels planlægger vi selv arrangementer, dels i samarbejde med Europabevægelsens landssekretariat.

Som grænseregion lægger vi stor vægt på samarbejdet over grænsen og har derfor hvert år et fællesarrangement med Europabevægelserne syd for grænsen under mottoet ”Europæiske naboer mødes”. Møderne foregår på skift nord og syd for grænsen.

Vi har et tæt samarbejde med de foreninger m.m., der har samme mål som os, f.eks. Det tyske mindretal nord for grænsen og flere virksomheder. Derudover har vi en repræsentant i bestyrelsen for Akademie Sankelmark.

I Region Syd- og Sønderjylland har vi endvidere en lokalafdeling, der omfatter Sønderborg og Aabenraa.

Begivenheder

Sønderborg lokalforenings generalforsamling

marts 5 @ 15:30
Multihuset
Sønderborg, + Google Map

Generalforsamling i Syd- og Sønderjylland

marts 5 @ 16:00 - 18:00
Multikulturhuset
Nørre Havnegade 15
Sønderborg, 6400
+ Google Map


Bente Boesen Witt

Formand

bentewitt@dancyp.dk

Hans Stengaard Jessen

Lokalkredsformand

StengaardJessen@mail.tele.dk

Willy Sahl

Bestyrelsesmedlem

sahl@smukke.com

Niels Erik Tyge

Næstformand

birtheognielstyge@gmail.com

Sergiusz Bober

Bestyrelsesmedlem

sergiusz.bober@gmail.com

Hans Jacob Petersen

Bestyrelsesmedlem

hansjacob2petersen@gmail.com

Peter Iver Johannsen

Kasserer/Sekretær

pijohannsen@privat.dk

Nis-Edwin List-Petersen

Bestyrelsesmedlem

nis-edwin@list-petersen.dk

Gunnar Hattesen

Tilforordnet Bestyrelsesmedlem

gunnar_hattesen@hotmail.com