Bornholm folkemøde

Bornholm folkemøde

Europabevægelsen deltager igen i år på Bornholm folkemøde fra den 13.-15. juni, hvor vi håber at se så mange EU-interesserede som muligt. I teltet vil der være en række spændende talks.

Se programmet her:

Torsdag

Kl. 10.00-10.45 – Er verdens første AI-lov en gave eller faldlem for Europas entreprenører?
Kunstig intelligens er på alles læber, og her i Europa er vi førende inden for digital lovgivning
Deltagere: Stephen Alstrup (forsker KU), Johann Svane (Danske Iværksættere), Helene Liliendahl Brydensholt (ALT), Mikael Ekman (politisk direktør i Danmark og på Island, Microsoft), Sinne Conan modererer (Næstformand Europabevægelsen)
Debatten arrangeres i samarbejde med Microsoft

 

Kl. 11.00-11.45 – EU – Hvad nu?
Parlamentsvalget er overstået og de sidste stemmer er talt op, men hvad så nu?
Deltagere: Mette Frobenius (Komiker) og Jakob Wind (Landsformand, Europæisk Ungdom).
Læs mere om debatten her.

 

Kl. 12.00-12.45 – Nordisk forsvarsunion: Vejen til sikkerhed i Norden og EU?
Gennem årene har der været flere politikere som har været fortalere for en fælles nordisk forsvarsunion. Hvad betyder ændringerne i NATO for Norden og EU?
Deltagere: Bente Sorgenfrey (Landsnæstformand Europabevægelsen), Charlotte Wrangberg (Svenske ambassadør), Jacob Kaarsbo (Senioranalytiker,Tænketanken EUROPA (moderator)) og Lars Barfoed (EP-kandidat (M).
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Foreningen Norden.

 

Kl. 13.00-13.45 – Den svære vej ind i EU – for Ukraine, Georgien og Bosnien
Alle tre nationer søger medlemskab med EU som en central del af deres kamp for frihed fra fortidens spøgelser og anerkendelse af deres nationale identitet og for frihed fra fortidens spøgelser.
Deltagere: Hanne Severinsen (seniorrådgiver i Den Danske Helsinki-komité for Menneskerettigheder), Karsten Fledelius (Medlem af styrelsen af Norges Forskningsråd ) OG Moderator: Helle Nørgaard Vallø (projektmedarbejder i Helsinki-komiteen, bestyrelsesmedlem i CISU og Det Københavnske Asylselskab, EDF.)
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Helsinki Komiteen

 

Kl. 14.00-14.45 – Genopbygning i Ukraine: Hvordan kan den private og humanitære sektor løfte opgaven sammen?
Hvordan kan den private sektor gøre mere brug af de humanitære organisationers tilstedeværelse i Ukraine?
Deltagere: Deltagere: Charlotte Slente (Generalsekretær, Dansk Flygtningehjælp), Mette Feifer (Vicedirektør, Dansk Erhverv), Sune Tobias Grollov (Chef for Public Affairs I Norden, Velux), Søren Peter Andreasen (Deputy Chief Executive Officer, IFU), Oleksandr Sienkevych (Mayor, Mykolaiv (Ukraine)) og Kristian Henningsen (Director, Public Affairs Carlsberg Group).
Læs mere om eventet her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Dansk Flygtningehjælp.

 

Kl. 15.00-15.45 – Er EU`s retsstatsprincip i fare?
Retsstatsprincippet er en europæisk grundværdi, men Ungarn og Polens manglende overholdelse retsstatsprincippet udfordrer EU’s grundlæggende natur.
Deltagere: Michiel Maertens (Belgiske ambassadør) og Marlene Wind (Dansk politolog).
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med den belgiske ambassade.

 

Kl. 16.00-16.45 – Løkke & Lykke på Folkemødet Bornholm.
Kom og hør udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og Lykke Friis diskutere europapolitik og EU fremad.
Deltagere: Lars Løkke Rasmussen (Udenrigsminister) og Lykke Friis (Direktør for Tænketanken EUROPA).
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Tænketanken Europa.

 

Kl. 18.00-18.45 – Den store EU-quiz 2024
Kom med til den store EU-quiz, hvor vi finder ud af, hvem der ved mest inden for EU lige nu.
Deltagere: Sinne Backs Conan (Landsnæstformand Europabevægelsen), Thomas Lauritzen (Europaredaktør), Maja Gundesbøl Nielsen (Næstformand Europæiske ungdom), Mathies Niebuhr (Kandidat til Europa-Parlamentet, Socialdemokratiet) og Ditte Maria Brasso (Senioranalytiker / Analyse- og programchef, tænketanken Europa)

 

Fredag

Kl. 09.45-10.45 – Fremtidens udviklingsbistand – hvorfor, hvordan og til hvem?
Komiker Michael Schøt modererer en underholdende og oplysende debat mellem politikere og praktikere om, hvad vi skal med udviklingsbistanden.
Deltagere: Michael Schøt (Moderator), Michael Aastrup Jensen (Udenrigsordfører og udviklingsordfører, Venstre), Anders Ladekarl (Generalsekretær, Dansk Røde Kors), Charlotte Slente (Generalsekretær, Dansk Flygtningehjælp), Johanne Schmidt-Nielsen (Generalsekretær, Red Barnet), Tim Whyte (Generalsekretær, Mellemfolkeligt Samvirke), Sascha Faxe (Medlem af Folketinget, Alternativet), Gunvor Wibroe (Udviklingsordfører, Socialdemokratiet), Jonas Vejsager Nøddekær (Secretary-General, Folkekirkens Nødhjælp), Alexandra Kruse (Børnelæge og tidl. udsendt for Læger uden Grænser)
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Red Barnet, Læger uden Grænser, Dansk Flygtningehjælp, Dansk Røde Kors, Mellemfolkeligt Samvirke og Folkekirkens Nødhjælp.

 

Kl. 11.00-11.45 – Towards a New EU Enlargement?
Is it practical to welcome a nation embroiled in warfare before 2030? Is the EU sufficiently equipped for such a significant undertaking?
Deltagere: Christophe Parisot (French ambassador), Pascal Hector (German ambassador) og Sinne Conan (deputy chairman at European Movement Denmark) (Moderator)
Debatten foregår på engelsk.
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med den tyske- og franske ambassade.

 

Kl. 12.00-12.45 –Cordua og Steno special i EP-valg og konkurrenceevne.
Cordua og Steno stiller skarpt på det overståede EP-valg og EU’s konkurrenceevne.
Deltagere: Jarl Cordua (Radiovært), Torben Steno (Dansk journalist), Iben Tybjærg Schacke-Barfoed (Analytiker og Kommunikations- og administrationschef i Tænketanken Europa), Ida Sofie Jensen (LIF koncernchef) og Sinne Backs Conan, (næstformand for Europabevægelsen)
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med LIF

 

Kl. 13.00-13.45 – Har EU behov for et politisk paradigmeskifte efter valget?
Deltag i samtalen om EU’s position i en forandret verdensorden, hvor Politikkens chefredaktør, Christian Jensen, og Europa-analytikeren fra Altinget, Thomas Lauritzen, vil gøre status oven på EP-valget.
Deltagere: Christian Jensen ( Politikkens chefredaktør), Thomas Lauritzen (Europa-analytikeren fra Altinget) og Rasmus Foss (Tænketanken Europa) (Moderator)
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med LIF

 

Kl. 14.00-14.45 – Hvordan får vi danske virksomheder til at elske EU?
Små og mellemstore virksomheder udgør grundstenene i Europas økonomi, men mange kæmper med at knække koden til Bruxelles’ tykke mure.
Deltagere: Magnus Schönning (programchef, Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak) , Anette Steenberg, Per Clausen (EP-spidskandidat (EL)) og Jens-Kristian Lütken (Formand Europabevægelsen), Moderator
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Interreg.

 

Kl. 15.00-15.45 – Nyt Europa-Parlament = ny klimapolitik?
Hvordan påvirker den nye parlamentariske situation EP-Parlamentets arbejde for og med den grønne omstilling de kommende år?
Deltagere: Katrine Bjerre, moderator (Direktør, Synergi, fhv. næstformand, Djøf Privat), Connie Hedegaard (Tidligere EU’s klimakommissær), Sune Tobias Grollov (Chef for Public Affairs i Norden, VELUX), Per Clausen (EP-spidskandidat (EL)) og Iben Tybjærg Schacke-Barfoed (Analytiker / Kommunikations- og administrationschef, tænketanke Europa).
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Synergi.

 

Kl. 16.00-16.45 – EU’s AI-strategi: Global frontløber eller overregulering?
Kunstig intelligens (AI) er ikke længere blot science fiction eller fjern fremtid. Teknologien har potentiale til her og nu – og i fremtiden – at hjælpe os med at løse nogle af samfundets helt store udfordringer.
Deltagere: Jan Damsgaard (CBS-professor), Alexander Ryle (Folketingsmedlem i Danmark (LA) og Andreas Holbak Espersen (Digitaliseringspolitisk chef, Dansk Industri) moderator.
Debatten foregår på engelsk.
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Google.

 

Kl. 18.00-18.45 –Ukraine i Flammer: Forstå virkelighederne af krigen med de ukrainske borgmestre fra frontlinjen: Kharkiv, Mykolajiv og Shevchenkove
Join the insightful open panel discussion “Ukraine in Flames” with ukrainian city mayors from the frontline: Kharkiv – Igor Terekhov, Mykolaiv – Oleksandr Senkevych and Shevchenkove – Oleg Pylypenko.”
Deltagere: Ihor Terekhov (Kharkivs borgmester), Oleksandr Sjenkevytj (Mykolaivs borgmester), Oleh Pylypenko (Shevchenkoves borgmester). Moderator: Lesia Ignatyk-Eriksen (chairwoman Associarion of Ukrainians in Denmark and Help Ukrainian Children).
Debatten arrangeres i samarbejde med Forening af Ukrainerne i Danmark og Hjælp Ukrainske Børn.

 

Lørdag

Kl. 10.00-10.45 – Euro-Ukrainian Synergy: Pioneering the Future of Business Innovation
Join us for an impactful panel discussion on “Euro-Ukrainian Synergy: Pioneering the Future of Business Innovation,” where we will delve into the collaborative potential between Ukraine and Europe during the ongoing Russian war in Ukraine.
Deltagere: Ihor Terekhov (Kharkivs borgmester), Oleksandr Sjenkevytj(Mykolaivs borgmester), Oleh Pylypenko(Shevchenkoves borgmester). Lesia Ignatyk-Eriksen(chairwoman Associarion of Ukrainians in Denmark and Help Ukrainian Children).
Debatten foregår på engelsk.
Debatten arrangeres i samarbejde med Lesia Ignatyk-Eriksen, CEO, NordicUkraineinvest.

 

Kl. 10.30-11.15 – Europe calling! Mød de nye medlemmer af Europa-Parlamentet
I Bruxelles kan ingen høre dig skrige, eller hvad? Finans Danmark og Europabevægelsen har brug for din hjælp, når vi tester lydniveauet på de nyvalgte medlemmer af Europa-Parlamentet.
Deltagere: Morten Løkkegaard (Gruppeformand, Venstre I Europa-Parlamentet) Kira-Marie Peter-Hansen (Medlem af Europa-Parlamentet SF).
Bemærk debatten foregår i G36 – Finansteltet.
Debatten arrangeres i samarbejde med Finans Danmark.

 

Kl. 11.00-11.45 – EFTERLYSNING: Hvor er handlingsplanen mod racisme?
Er vi på vej til at blive EU’s mest racistiske land, hvis ikke regeringen tager aktion?
Deltagere: Rasmus Brygger (Leder af etnicitetsteamet i Institut for Menneskerettigheder), Aaja Chemnitz (Folketingsmedlem for Inuit Ataqatigiit Folketinget), Tim Whyte (Generalsekretær Mellemfolkeligt Samvirke).
Læs mere om debatten her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Globalt Fokus, Nyt Europa og Mellemfolkeligt Samvirke.

 

Kl. 12.00-12.45 – Den europæiske drøm om et godt naboskab med Afrika
Afrikas og EU`s fremtid afhænger af hinanden, men hvordan står det egentlig til med samarbejdet?
Deltagere: Mette Müller Kristensen (Direktør Globalt Fokus).
Læs mere om eventet her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Globalt Fokus, Nyt Europa og Mellemfolkeligt Samvirke.

 

Kl. 13.00-13.45 – EU’s grønne pagt – hvad rager det mig?
Lyt med, når repræsentanter fra erhvervsliv, brancher og myndigheder giver deres perspektiv på de ambitiøse EU-forordninger, der skal styrke EU’s position i kampen mod en fælles udfordring: klimakrisen.
Deltagere: Karin Klitgaard (Underdirektør, Dansk Industri), Karin Breck (Politisk chef, forbrugerrådet Tænk), Kirsten Wilbour Dam Christiansen (Vicedirektør, sikkerhedsstyrelsen).
Læs mere om eventet her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Sikkerhedsstyrelsen.

 

Kl. 14.00-14.45 – FIGHTING FOR FREEDOM – How Europe can help the Belarusians
Join us for an open talk about the challenges of the Belarusian people facing unprecedented repression and violence in the “last dictatorship” of Europe.
Deltagere: Matilde Kimer (journalist at DR), Kanstantsin Staradubets (member of the Human Rights Center “Viasna”) and Andrej Stryzhak (Belarus Solidarity Foundation BYSOL)
Debatten foregår på engelsk 
Læs mere om debatten
her.
Debatten arrangeres i samarbejde med Helsinki Komiteen

 

Kl. 15.00-19.00 – EU beer-pong med Europæisk Ungdom
Europæisk Ungdom inviterer til beer-pong med spørgsmål om EU. Hvis du svarer rigtigt, så slipper du for at fjerne koppen og får en chance til. Vinderne bliver dem med de hurtigste beer-pong skills og den skarpeste EU-viden.
Læs mere om eventet her.

Arrangement information

}  juni 13, 2024 til juni 15, 2024
  torsdag, 03:02 til 03:02

Arrangør

Del arrangement